BALL BLAST OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 3 Nisan 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 2852

Ball Blast
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Vodoo • Vodoo • Vodoo Inc


Ball Blast Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli/Ücretsiz/Oyun İçi Satınalma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 22.01.20
Türü/Türleri Arcade
Konusu/Amacı Oyunda mümkün oldukça uzun süre yanmadan kalabilmek ve bu süre içerisinde çeşitli renkteki topları patlatabilmektir.
PEGI derecesi 3+


Ball Blast Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerBall Blast Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Ball Blast oyunu ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç çeşitli renklerde ve boyutlarda olan topları yanmadan mümkün oldukça fazla patlatabilmektir. Oyunda çeşitli seviyeler bulunmaktadır. Seviyeler geçildikçe karşımıza çıkan top miktarı da artarak değişmektedir. Bu farklı büyüklükteki toplar top arabasının üstüne düştüğü takdirde oyun bitmekte ve o seviyeyi geçebilmek için aynı seviye baştan başlatılarak oynamak gerekmektedir. Oyunda top arabası ile sağa ve sola hareket edilerek ateş edilmektedir. Ateş edildikçe içerisinde bu toplar parçalanmakta ve yok olmaktadır. Oyun içerisindeki farklı türdeki sıçrayan toplar patlatıldıkça elmas ve dolar kazanılmakta kazanılan dolarlar ile ateş gücü yükseltilebilmekte ve ateşleme özelliği hızlandırılmaktadır. Kazanılan elmaslar ile farklı türdeki top arabalarının kilidi açılabilmektedir. Oyunda farklı zamanlarda soru işareti olan topta çıkmaktadır. Bu çıkan soru işareti ateş edilerek patlatıldığı taktirde içerisinden dolar, ikili top arabası, çoklu ateş, büyük bomba ateş eden yan füze ya da yavaşlatma (dondurma) gücü çıkmaktadır. Oyun içerisinde yanıldığında reklam izlenerek ek can alınabilmektedir. Oyunda farklı arka planlar bulunmaktadır bu arka planlar ise çeşitli seviyelerde açılmaktadır. Oyuncu istediği arka planı seçebilmektedir. Farklı arka planlarda toplarda farklı renkte ve desende çıkmaktadır. Örneğin gök kuşağı arka planı seçildiğinde toplarda gök kuşağı renklerinde olmaktadır. Bunun yanında seviye geçmek içinde reklam izlenebilmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise oyun kapatıldığında dahi dolar kazanılmasıdır. Belirli süreler dolduğu zaman ise oyun hediye olarak hazine sandığı vermektedir. Bu hediye sandığı açıldığında ise içerisinden elmas ya da dolar çıkmaktadır. Ball Blast oyununda Bir diğer unsur ise Oyun içerisinde bir sonraki oyun açılıncaya kadar dolar biriktirilebilmekte bu dolarlar ile çeşitli güçler alınmaktadır.

Ball Blast Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ailelerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuğa kılavuzluk yapmaları, oyunun barındırmış olabileceği olası riskleri en aza indirme ya da yok edebilmeleri açısından önem taşımaktadır. Ball Blast oyununu inceleyecek olursak; Ball Blast aksiyon oyunudur ve oyunda amaç bulunulan bölümde denetimi sağlanan vasıta ile yukarıdan düşen sayılı cisimleri yok etmek ve yüksek puanlara ulaşmaya çalışmaktır. Toplar hacimlerine ve üzerindeki sayıların büyüklüğüne göre yok edilmektedir. Büyük hacimli topların üstündeki sayı 0'a indirildiğinde top ikiye bölünmekte ve üstündeki sayısı da ikiye bölünmüş şekilde küçük toplara geçmektedir. Oyunda tüm topları patlatmak gerekmektedir. Seviyeler geçildikçe puan toplama hızı da artmaktadır. Oyuncuların fazla altın topladıkları bölümlerde reklamlar aktif edilerek ekstra altın toplanabilmektedir. Bunların yanı sıra oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar bulunmaktadır. Her bölüm sonunda bölüm geçilse dahi reklam gösterilmektedir. Oyun esnasında oyuncunun karşısına çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Ball Blast Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Pegi 3 derecelendirmesi tamamıyla doğrudur ve uygulanmalıdır manasına gelmemektedir. Her ebeveynin kendi çocuğu hakkında, çocuklarının kişilik özelliklerini de gözeterek bir karar vermesi en uygun olan yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, el-göz koordinasyonunu sağlamaya yardımcı olması gibi olumlu yönü bulunmaktadır. Ball Blast oyunu, olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer seçenek ise oyun içi satın alma yoludur. Oyuncular satın alma özelliğini kullanarak bu reklamları devre dışı bırakabilmektedir. Ayrıca, bilinçsizce tıklanan bu reklamlar çocukların yaşına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmalarına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla öğrenme yaşından önce karşılaştığı bu tarz içerikler çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Oyunun olumsuz sayılabilecek tarafı da oyunun bağımlılık yapıcı etkisinin bulunmasıdır. Oyunun eğlenceli yapısı ve uğraştıran bölümleri, oyuncunun oyuna daha da bağlanmasına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapma ihtimalini azaltacaktır. Belli kurallar çerçevesinde çocukların yönlendirilerek kontrollü bir şekilde oyun oynamalarının sağlanması, gerekli yerlerde müdahale edilmesi çocuklara daha güvenli bir oyun ortamı sunacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş