android ios

ARCHERS.İO OYUN İNCELEMESİ

26 March 2021, Friday 17:02 | 347 görüntüleme

Archers.io
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD


Archers.io Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 3 Mart 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı En büyük okçu ordusu olmak için okçuları toplayın ve düşmanlarınızı yenin!
PEGI derecesi +3


Archers.io Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerArchers.io oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Archers.io oyunu temel konusu bir platform üzerinde sağa sola hareket etmek, karakterlere dokunarak ok atmakta, onları halkanın bir parçası haline getirmek ve halkayı kişi sayısı bakımından büyütmektir. Oyunun ismi “Archers” Türkçe anlamı karşılığı olarak “okçular” anlamına gelmektedir. Oyun akıllı cihazlarda oynanabilen mobil bir oyundur. Oyuna başlangıçta oyuncu ismi girilmektedir. Girilen bu isim istenildiği takdirde değiştirilebilmektedir. Oyunda platform üzerinde başlangıçta tek ve mavi olan karakterimiz beyaz karakterlere dokunduğu takdirde mavi renge dönmekte halkanın bir parçası haline gelmektedir. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakta ve karşımıza çıkan karakterlerin özelikleri artmaktadır. Örneğin ilk başlarda sadece ok atabilen karakterler varken ilerleyen seviyelerde ise hem ok atıp aynı anda kalkan koruması özelliğine sahip karakterler karşımıza çıkmaktadır. Bu türdeki karakterler daha güçlü olmaktadır. Oyunda sıralama vardır bu sıralama kazanılan karakter ile orantılıdır. Oyun içerisinde en fazla karakter kazanan oyuncunun başında taç vardır bu sayede birinci kim bilinmektedir. Oyunda kazanılan çeşitli miktarlarda altınlar kazanılmaktadır. Kazanılan bu altınlar ile çeşitli güçte karakterler alınmaktadır. Oyun içerisinde çeşitli miktarda karakter olan çeşitli gruplarda bulunmaktadır. Bu gruplar ile karşı karşıya gelindiğinde mini bir çatışma olmaktadır. Bu çatışmada karakter sayısı en fazla olan oyuncu galip gelmekte önce ok atarak rakibin karakterlerini öldürmektedir. Daha sonra onları da ekibine katarak daha fazla büyümektedir. Oyunda bulunan 60 saniyelik süre bittiği zaman istenildiği takdirde reklam izlenerek extra süre kazanılabilmektedir. Oyun belirli bir platformda ve belirli bir çerçeve sınırı içerisinde oynanmaktadır. Bu çerçevenin dışına çıkılamamaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde bulunan kalkanlar alınabildiği takdirde fazladan güçlü olunmaktadır. Oyunda bulunan yönergeler ve oyunda yer alan bildirimler İngilizce dilinde olup Türkçede dahil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Oyunda istenildiği takdirde ses açıp kapatılma seçeneği bulunmaktadır.

Archers.io Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Archers.io oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, platform üzerinde karakterlere dokunarak ok atarak onları halkanın bir parçası haline getirmek ve halkayı büyütmektir. Oyunda seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakla birlikte süre kısıtlaması bulunmaktadır.
Ayrıca, ilk başlarda sadece ok atabilen karakterler ilerleyen seviyelerde hem ok atabilmekte hem de kalkan koruması özelliğine sahip olabilmektedir. Bunların yanında oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Archers.io Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun bağımlılık yapıcı etkisi bulunmaktadır. Oyun özellikleri itibariyle oyuncuları daha fazla oyuna bağlayabilmekte ve oyun başında uzun süreler geçirilmesine sebep olabilmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ayrıca, Archers.io oyununda çocukların ilgisini çekebilen oyun içi satın almalar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda da kontrol sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içeriklere sahip olabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Böylece çocukların bazı reklamlardaki yaşlarına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmaları engellenebilecektir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirilmesi, oyun sürelerinin kontrol altına alınması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan cazip gösterilen oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Super Mario Bros. Oyununda Mario blokları eliyle kırar, kafasıyla değil.
Toast Alert...