ARCHERS.İO OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 26 Mart 2021
Yazar:
Grafikler:
Okunma: 1637

Archers.io
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD • Supersonic Studios LTD


Archers.io Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 3 Mart 2021
Türü/Türleri Oyun Makinesi
Konusu/Amacı En büyük okçu ordusu olmak için okçuları toplamak ve düşmanları yenmek…
PEGI derecesi +3


Archers.io Oyun Platformları

Android IOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerArchers.io oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Okçular anlamına gelen Archers.io oyununda bir platform üzerinde sağa sola hareket edip, karakterlere dokunarak ok atmak, onları halkanın bir parçası haline getirmek ve halkayı kişi sayısı bakımından büyütmek amaçlanmaktadır.

Oyun akıllı cihazlarda oynanabilen mobil bir oyundur. Oyunun başlangıcında istenildiği takdirde değiştirilebilen oyuncu ismi girilmektedir. Oyunda platform üzerinde başlangıçta tek ve mavi olan karakterimiz beyaz karakterlere dokunduğu takdirde mavi renge dönmekte halkanın bir parçası haline gelmektedir. Oyun seviye seviye ilerlemektedir. Seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakta ve karşımıza çıkan karakterlerin özelikleri çoğalmaktadır. Örneğin, ilk başlarda sadece ok atabilen karakterler varken ilerleyen seviyelerde ise hem ok atıp aynı anda kalkan koruması özelliğine sahip karakterler karşımıza çıkmaktadır. Oyunda sıralama vardır bu sıralama kazanılan karakter ile orantılıdır. Oyun içerisinde en fazla karakter kazanan oyuncunun başında taç bulunmaktadır. Ayrıca oyunda çeşitli miktarlarda altınlar kazanılmakta ve bu altınlar ile çeşitli güçte karakterler alınmaktadır.

Oyun içerisinde çeşitli miktarda karakter olan gruplarda bulunmaktadır. Bu gruplar ile karşı karşıya gelindiğinde mini bir çatışma yaşanmaktadır. Bu çatışmada karakter sayısı en fazla olan oyuncu önce ok atarak rakibin karakterlerini öldürmekte daha sonra onları da ekibine katarak daha fazla büyümektedir. Oyunda 60 saniyelik süre bittiğinde istenildiği takdirde reklam izlenerek extra süre kazanılabilmektedir. Oyun belirli bir platformda ve belirli bir çerçeve sınırı içerisinde oynanmakta ve bu çerçevenin dışına çıkılamamaktadır. Oyunun çeşitli yerlerinde bulunan kalkanlar alınabildiği takdirde fazladan güç kazanılmaktadır. Oyunda bulunan yönergeler ve oyunda yer alan bildirimler İngilizce olup Türkçe de dahil olmak üzere farklı bir dil seçeneği bulunmamaktadır. Oyunda istenildiği takdirde ses açıp kapatma seçeneği bulunmaktadır.

Archers.io Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Archers.io oyununu tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyunda amaç, platform üzerinde karakterlere dokunarak ok atarak onları halkanın bir parçası haline getirmek ve halkayı büyütmektir. Oyunda seviyeler ilerledikçe bölümler zorlaşmakla birlikte süre kısıtlaması bulunmaktadır.

Ayrıca, ilk başlarda sadece ok atabilen karakterler ilerleyen seviyelerde hem ok atabilmekte hem de kalkan koruması özelliğine sahip olabilmektedir. Bunların yanında oyun esnasında oyuncuların karşısına çıkan reklamlar ve oyun içi satın alma bulunmaktadır. Oyun esnasında oyuncunun karşısına sıklıkla çıkan reklamlar bazen uygunsuz içerikler barındırabilmektedir.

Archers.io Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun bağımlılık yapıcı etkisi bulunmaktadır. Oyun özellikleri itibariyle oyuncuları daha fazla oyuna bağlayabilmekte ve oyun başında uzun süreler geçirilmesine sebep olabilmektedir. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Ayrıca, Archers.io oyununda çocukların ilgisini çekebilen oyun içi satın almalar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda da kontrol sağlanması gerekmektedir. Oyun esnasında oyuncuların karşısına sıklıkla çıkarılan reklamlar kimi zaman olumsuz içeriklere sahip olabilmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması veya reklamsız versiyonunun satın alınması oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Böylece çocukların bazı reklamlardaki yaşlarına uygun olmayan olumsuz içeriklere maruz kalmaları engellenebilecektir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş