ALBİON ONLİNE İNCELEMESİ

Tarih: 6 Mayıs 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 3475

Albion Online İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Sandbox Interactive • Sandbox Interactive • Sandbox Interactive


Albion Online Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz/ Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 17 Temmuz 2017
Türü/Türleri MMO/RPG (Rol Oyunu)
Konusu/Amacı Albion online oyunu orta çağ dünyasında geçen online olarak oynanabilen bir oyundur. Oyunun başlangıcında karakter seçimi yapılmakta ve karakter kıyafet olarak yeniden düzenlenebilmektedir.
PEGI derecesi -


Albion Online Platformları

iOS Windows Mac Linux AndroidOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerAlbion Online Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Albion online oyunu orta çağ dünyasında geçen online olarak oynanabilen bir oyundur. Oyunun başlangıcında karakter seçimi yapılmakta ve karakter kıyafet olarak yeniden düzenlenebilmektedir. Ada türünde bir yerde başlanan oyunda, oyunla ilgili çeşitli beceriler kazanılmaktadır. Oyuncu bu adada çeşitli materyaller toplamayı ve eşya yapmayı öğrenmektedir. Oyun içerisinde kader sistemi olarak belirtilen görev sistemi mevcuttur. Gerekli materyaller sahip olunduğu takdirde bu görevler tamamlanarak yeni eşyalar kullanılma hakkına sahip olunmaktadır. Sahip olunan eşyalar envantere kaldırılabilmekte ve istenildiği taktirde karakter bu eşyalar ile donatılmaktadır. Oyunda oyuncunun karşısına düşmanlar çıkmakta bu düşmanlar öldürüldüğünde ise ganimet kazanılmaktadır. Ayrıca bu ganimetler ile oyuncuya görev olarak verilen çeşitli eşyalar alınabilmektedir. Eşyalar kullanım durumlarına bağlı olarak aşınıp eskiyebilmekte ve kullanılmaz duruma gelebilmektedir. Oyuncunun üzerinde taşıdığı ganimetler ve odun, cevher, taş gibi materyaller karakterin taşıyabileceğinden fazla olduğu taktirde karakter yavaş hareket etmeye başlamaktadır. Karakter 3 farklı yeteneğe sahiptir. Bunlardan birisi avcı yeteneği, birisi savaşçı yeteneği diğeri ise büyücü yeteneğidir. Karakter avcı yeteneğinde; ok ve yay, savaşçı yeteneğinde; kılıç, büyücü yeteneğinde ise asa kullanmaktadır. Oyunun ilerleyen bölümlerinde ev inşa edilebilmekte ve köy oluşturulabilmektedir. Oluşturulan köy üzerinden ticaret yapılıp gelir elde edilebilmektedir.
Karakter harita üzerinde ilerlerken karşısına düşman çıkabilmektedir. Bu düşmanlar tarafından öldürüldüğünde ise yeniden canlanabilmekte, can düzeyi azaldığı takdirde ise beklenerek can seviyesi yükseltilebilmektedir.

Albion Online Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Albion Online oyununu inceleyecek olursak, oyun orta çağ dünyasında geçen, çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. Oyunda ada benzeri bir haritada, belirli materyallerin toplanarak silah ve zırh yapılması istenmektedir. Oyunda istenen materyallerin hangi haritada bulunduğu bilgisi dışında herhangi bir bilgi verilmemektedir. Materyallerin toplanması biraz zaman almakla birlikte gerekli materyallere sahip olunduğu takdirde verilen görevler tamamlanarak yeni eşyalar kullanma hakkına da sahip olunmaktadır. Oyun içi satın alma özelliği bulunan oyunda Premium Status adı verilen paket satın alındığı takdirde oyuncunun karakteri daha hızlı gelişmekte ve daha çok materyal kazanılmaktadır. Yine çevrimiçi satın alma ile oyun içi altın alınabilmekte ve bu altınlar ile oyunda çeşitli materyallere sahip olunabilmektedir. Ayrıca, oyunda çevrimiçi sohbet özelliği de bulunmaktadır.

Albion Online Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirmesi henüz bulunmamakla birlikte bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme, strateji geliştirme gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyunun şiddet ve kan ögesi barındırması oyunun olumsuz yönleri olarak göze çarpmaktadır. Küçük yaştaki çocukların bu tarz olumsuz içeriklerle karşılaşması çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Oyundaki şiddet ve kan ögeleri, çocukların zamanla bu tarz olumsuz durumları normal karşılamasına hatta gerçek hayata yansıtarak şiddet davranışı göstermelerine sebep olabilmektedir. Oyunda dikkat edilecek diğer bir husus ise çevrimiçi sohbet özelliğinin bulunmasıdır. Çocuklar bu özellik sebebiyle diğer oyunculardan gelebilecek müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalabilmektedir. Ayrıca, çevrimiçi satın alma ile oyun içi altın alınabilmesinin yanı sıra bu altınlar ile karakter geliştirebilmesi ve çeşitli materyallere sahip olunabilmesi, oyuncuyu çevrim içi satın almaya yönlendirebilmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuk için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Albion Online gibi şiddet, vb. olumsuz içerikler barındıran oyunların incelenip, çocuğun kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olması gerekmektedir.  Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri, oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş