AGE OF Z ORIGINS OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 21 Ağustos 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 5961

Age of Z Origins
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Camel Games Limited • Camel Games Limited • Camel Games Limited


Age of Z Origins Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 2019
Türü/Türleri Strateji oyunları
Konusu/Amacı Çeşitli silahlar ve araçlar kullanarak zombi istilası önlenmeye çalışılmaktadır.
PEGI derecesi 12+


Age of Z Origins Oyunu Oyunu Platformları

Android iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerAge of Z Origins Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Age Of Z Origins oyunu strateji oyunların türünde mobil bir oyundur. Oyunun konusu ise zombilerin Dünya’yı işgali ve çeşitli stratejiler ile zombilerin öldürülerek şehirlerin temizlenmesidir. Age of Z Origins oyununda şehirler kurulmakta ve bu şehirler yeni birimler ve silah unsurları inşa ederek güçlendirilmektedir. Oyunda zombi haline gelmiş insanlar, çeşitli canlılar ve yaratık olarak tabir edilebilecek düşmanlar mevcuttur. Bu düşmanlar oyun içerisinde zaman zaman şehre saldırmakta ve istila etmeye çalışmaktadır. Oyuncu ise kurduğu şehri bu saldırılara karşı çeşitli silahlar ve stratejiler kullanarak korumaya çalışmaktadır.

Oyun içerisinde inşa edilen binalar ve silahlar ilerleyen bölümlerde geliştirilmektedir. Bu sayede silahlar geliştirilince silahların öldürme gücü artmakta, binaların ise asker ve araç çıkarma hızı artmaktadır. Oyuncu oyunda yönetici konumundadır. Şehirde emrinde olan komutanlara emirler vermekte ve oyun bu şekilde ilerlemektedir. Şehir geliştikçe yeni komutanlar atamakta ve bu komutanlara görev verilerek şehir yönetilmektedir. Oyun içerisinde oyuncuya yardımcı küçük soğan adında bir karakter çıkmaktadır. Bu karakter çeşitli yönlendirmeler ile şehir geliştirmemizi, ordu kurup birlik üretmemizi sağlamaktadır. Oyun içerisinde üretilen araçlar ve askerler için gıda ve petrol gibi destek unsurlarına ihtiyaç vardır. Bu unsurlar oyun içerisinde tesislerden kazanılacağı gibi görevler tamamlanarak da kazanılabilmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise birliklerin olmasıdır. Bu birliklere katılarak farklı oyuncular ile desteklenme sağlanmakta ve oyunda daha güçlü hale gelinmektedir.

Age Of Z Origins Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Age of Z oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil strateji oyunudur. Age of Z oyununda, süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Oyunda amaç, zombilere karşı mücadele edebilmek ve orduyu idare etmektir. Zombiler etkisiz hale getirilmeye çalışılmakta teknoloji geliştirerek düşmanlar yok edilmeye çalışılmaktadır. Oyuncular topraklarını genişleterek alanlarını büyütebilmekte ve fetihler yaparak topraklarını genişletebilmektedir.
Age of Z oyunu, kendi içerisinde zorluk derecesine sahiptir. Dünya haritası üzerinde kaynaklar toplanabilmekte ve çeşitli ödüller için farklı görevler tamamlanabilmektedir. Ayrıca, oyunda günlük girişlerde çeşitli eşyalar günlük ödüller olarak kazanılabilmektedir.
Bölümler tamamlandıkça beceri puanları kazanılmakta ve kazanılan puanlar ile oyundaki beceriler yükseltilebilmektedir.

Age Of Z Origins Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 12 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Age of Z oyunu, çocuklarda strateji geliştirme gibi bir yönünün olmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken şiddet ögelerini de barındırmaktadır. Oyunun şiddet ve kan ögesi barındırması bazı çocukların şiddete karşı duyarsızlaşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, şiddet içerikli oyunlar çocuklarda şiddete eğilimi arttırabilmektedir. Oyun içinde yer alan zombilerin yok edilmeye çalışılması, saldırılar sonucu kan ögelerinin sıçraması bazı küçük yaştaki çocukları olumsuz yönde etkileyebilir.
Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Satın alımlar bilinçsiz ve aşırı bir şekilde kullanıldığı takdirde bu durum ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir. Oyun, çevrimiçi etkileşim imkânı sağlamadığı için başka oyunculardan gelebilecek olumsuz içeriklere maruz kalınmamaktadır.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunları tercih etmemeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan oyun içi satın almalar konusunda da ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara yönlendirmeleri ve oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Paylaş