8 BALL POLL OYUN İNCELEMESİ

Tarih: 29 Nisan 2020
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN
Grafikler:
Okunma: 7680

8 Ball Pool
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Miniclip • Miniclip • Miniclip


8 Ball Pool Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 01 Ekim 2013
Türü/Türleri Spor Oyunları
Konusu/Amacı Bilardo masasında bulunan farklı renkteki toplardan oyuncuya ait olanları rakipten önce deliklere sokulmaya çalışılmaktadır.
PEGI derecesi 3+


8 Ball Pool Oyunu Oyunu Platformları

Android iOS Microsoft Windows


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler8 Ball Pool Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

8 Ball Pool oyunu ücretsiz olarak indirilebilen spor oyunları kategorisinde mobil bilardo oyundur. Oyunda amaç çeşitli bilardo istekaları kullanarak farklı renkteki topları deliklere sokmaktır. Oyunda her bir oyun için çip gerekmektedir. Oyunda “Bire Bir Oyna”, “Özel Oyna”, “9 Ball Oyna”, arkadaşlarınla oyna gibi seçenekler mevcuttur. Oyuna başlarken ilk atış yapılır ve ilk atışı yapan deliğe hangi topu sokarsa o top atışı yapanın deliğe sokması gereken topları belirlemektedir. Oyun içerisinde mini oyunlar seçeneği bulunmaktadır. Bu mini oyunlarda ise sürpriz kutular, çevir kazan, kazı kazan oyunları mevcuttur çeşitli sürelerde haklar tanınmaktadır. Hakları süresinden önce kullanılmak istenirse ücretli olarak satın alma yapılması gerekmektedir.
Oyun rakiple otomatik olarak eşleştirme yapmaktadır. Oyun başına çip verilmekte ve kazanıldığı takdirde Oyunda daha fazla çip alacak şekilde ilk oyuna başlanılmaktadır. Oyun içerisinde çevrimdışı egzersiz seçeneği de mevuttur. Bu seçenekle denemeler yapılmakta ve oyun becerileri geliştirilmektedir. Oyun içerisinde günlük görevler bulunmaktadır. Bu günlük görevler tamamlandıkça çip kazanılmaktadır. Oyunda istekalar değiştirilebilmekte farklı istekalar kullanılabilmektedir. Fakat bu istekaların kilidi oyun oynandıkça açılmaktadır. Oyuna Facebook’a bağlandığı takdirde ise Facebook üzerinden aynı oyunu oynayan arkadaşlarla oynanabilmektedir.

8 Ball Pool Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

8 Ball Pool oyununa bakacak olursak, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen ve çevrimiçi oynanan bilardo oyunudur. Oyunda yalnızca pratik yapma amaçlı çevrimdışı oynamak mümkün olabilmektedir. Oyun facebook ile bağlantılı oynanabilmekle birlikte misafir olarak da giriş yapılabilmektedir. Oyun iki kişi ile oynanmakta ve çeşitli oyun türleri barındırmaktadır. Oyunda amaç, bilardo istekası ile farklı renklerdeki topları deliklere sokmaya çalışmaktır. Oyuna her gün giriş yapıldığı takdirde her girişte belli miktarda çip verilmektedir. Genel olarak oyuncuların oyundaki motivasyonunu sağlayan unsur oyunda kazanılan çiplerdir. Oyunda seviye atladıkça farklı lokasyonlarda da oynama imkanı verilmekte fakat yüksek seviyedeki lokasyonlara ulaşıldığında her masaya girişte daha fazla çip verilmesi gerekmektedir. Oyuncu, oyunu kazandığı takdirde daha fazla çip kazanmaktadır. Ayrıca çeşitli özel eşyalar kazanma imkânı da bulunmaktadır. Oyun içinde bulunan sanal market üzerinden kazanılan çipler ile yeni istekalar ya da oyunda kullanmak için oyuna ait değişik parçalar satın alınabilmektedir. Oyuncular rakiplerine gözdağı vermek için çeşitli görselleri ve özellikleri kullanarak karşı tarafa psikolojik baskı uygulayabilmektedir.

Çip kazanma, oyun içi reklam izleyerek ya da çevrimiçi satın alma yolu kullanılarak da yapılabilmektedir. Oyun, bağımlılığı artırmak adına gün aşırı oyuna girişlerde ücretsiz çip vermektedir. Son olarak, oyunda rakipler ile yapılabilen kısa çevrimiçi sohbet özelliği bulunmaktadır. Bu sohbetler belli kalıplar şeklinde “Başarılar”, “İyi vuruştu”, “Teşekkürler” gibi sabit mesajlardır. Mesajların çeşitliliği kazanılan çiplerin miktarına göre arttırılabilmekte ya da çevrim içi satın alma yolu ile elde edilebilmektedir.

8 Ball Pool Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Pegi 3 derecelendirmesi tamamıyla doğrudur ve uygulanmalıdır manasına gelmemektedir. Her ebeveynin kendi çocuğu hakkında, çocuklarının kişilik özelliklerini de gözeterek bir karar vermesi en uygun olan yöntemdir.

Oyunun el-göz koordinasyonunu sağlama gibi olumlu etkisi bulunmaktadır. Olumsuz olabilecek özelliklerinden biri ise oyunda yer alan oyun içi satın alımlardır. Ayrıca oyunun içeriğinde şans ile para kazanabilme ve kaybedebilme olduğundan çocukları kumara teşvik edebilmektedir. Satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek ve güç göstermek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir. Oyunda para ile çip alınması ve çeşitli özelliklere çip karşılığında sahip olunabilmesi paranın önemini henüz kavrayamamış çocukları para harcamaya yönlendirmektedir. Para harcamaya yönlendirmesi ile birlikte her gün ücretsiz çip vermesi ve oyunda liderlik sıralaması bulunması sebebiyle bağımlılık yapıcı özelliği bulunmaktadır. Satın alımların bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve satın almaların kumara teşvik etmesi durumu hem ebeveynleri hem de çocukları zor duruma düşürebilmektedir. Diğer yandan oyunda yer alan kısıtlı kısa sohbet özelliğini engellemenin yolu, sohbet özelliğinin kapatılmasıdır.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri oyunlara, çocukları oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş