1010! İncelemesi

Tarih: 12 Mart 2019
Yazar: Psikolog Gülşah AKSAKALLI
Grafikler:
Okunma: 3299

1010! İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
⦁ Gram Games ⦁ Gram Games ⦁ Gram Games Limited


1010! Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz/Oyun içi satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi Ekim 2014
Türü/Türleri Bulmaca / Puzzle
Konusu/Amacı 1010! oyunu 10x10’luk bir panoya parçaları yerleştirip ekranda yatay ve dikey sıralar oluşturarak sıraların yok edilmeye çalışıldığı bir mobil bilmece oyunudur.
PEGI derecesi 3+


1010! Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
1010! Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

1010! oyunu, bulmaca türünde ücretsiz oynanabilen yerli yapım bir oyundur. Tetris mantığıyla oynanan oyunda 10 satır ve 10 sütun olmak üzere toplamda 100 kutucuktan oluşan kare içerisine, sırasıyla gelen çeşitli geometrik şekiller ile satır ve sütunlar tamamlanmaya çalışılmaktadır. Oyunda amaç, en yüksek skoru alabilmektir. Kutucuklarda mevcut geometrik şekiller için yer kalmadığında ise oyun bitmektedir.
Oyunda, gece ve gündüz modu bulunmaktadır. Gece modunda, oyun ekranı daha karanlık olmakta, gündüz modunda ise ekran daha parlak olmaktadır. Oyundaki bir diğer unsur ise oyuncu skorunu facebook üzerinden paylaşabilmekte aynı zamanda bu oyunu oynayan arkadaşlarının skorlarını görebilmektedir.

1010! Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
1010!oyununu inceleyecek olursak, oyun çok oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen mobil bir oyundur. Oyun hem çevrimiçi hem de çevrimdışı oynanabilmektedir. Oyunda amaç, 10 satır ve 10 sütun olmak üzere toplamda 100 kutucuktan oluşan kare içerisine gelen parçalar yerleştirilip yatayda veya dikeyde tüm sıra kapatıldığında sıranın yok olmasıdır. Oyunda ne kadar çok parça yok edilirse o kadar fazla puan alınmaktadır. Oyunda, yerleştirilemeyecek bir parçanın kalması oyunu sonlandırmaktadır. Oyunda aynı zamanda oyun içi satın alma ve çevrimiçi reklam gösterimi bulunmaktadır. Oyunun reklamsız versiyonu çevrim içi satın alma yolu ile alınabilmektedir.

1010! Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme, strateji geliştirme, gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çocukların yön, şekil ve renk tanıma becerilerini geliştirmelerine de katkı sağlamaktadır. 1010! oyunu olumsuz herhangi bir içerik barındırmamakla birlikte, oyun içinde oyuncuların karşısına çıkan reklamlar konusunda dikkat etmek önem arz etmekte ve ebeveyn kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Oyunun çevrimdışı oynanması, oyun içinde çıkan reklamları engellemenin bir yoludur. Diğer bir yol ise çevrimiçi satın alma kullanılarak reklamları kaldırmaktır. Ayrıca, oyunun bağımlılık yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Oyunun puan sistemi ile devam etmesi, oyuncular arasında rekabeti tetiklemektedir. Oyunda puan sıralamasının olması ve bu durumun rekabeti artırması oyuncuları hırslandırarak oyuna daha da bağlamaktadır. 1010! oyununda “Space, Baby, Kids, Ice” gibi kategoriler bulunmakta ve bu kategorilerde oynayabilmek için oyuncuların belli miktarlarda yıldızlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu yıldızlar oyun içinde video izleyerek kazanılabilmektedir. Başka bir yolu ise oyun içi satın alma yoludur. Renkli ve farklı şekillerde tasarlanan kategoriler çocukları oyun içi satın almaya yönlendirebilmektedir. Bu bakımdan ebeveynlerin oyun içi satın almalar konusunda da dikkatli olmaları gerekmektedir.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması oyunun bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan reklam içerikleri konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri bu türden karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Paylaş