android ios
YENİ AKIM OYUN İZLEME
20 April 2020, Monday 21:32

YENİ AKIM OYUN İZLEME

Yazar(lar): Yasin YOĞUN | Grafik(ler): Gülşah AKSAKALLI | 20 April 2020, Monday 21:32 | 1,381 görüntüleme

Dünyada her gün yeni bir şeyler keşfedilmekte yeni şeyler öğrenilmektedir. Dijital oyunlarda gelişimin ve değişimin en fazla yaşandığı sektörlerden biri olarak yerini almaktadır. Dijital oyunlarda yer alan ilgi çekici görseller oyun severlerin olduğu kadar çocuklarında dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda ise birçok ebeveyn tarafından şaşırtıcı bulunan bu durum söz konusu, çünkü çocuklar oyun oynamak yerine oyun videosu izlemeyi tercih etmekteler.

Yapılan araştırmalara göre her ay 144 milyar dakika oyun videosu izlenmekte ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok izlenen ilk 10 kanalın 6’sı oyun videosu türünde içerik üreten YouTube kanalları oluşturmaktadır.
Bunun ilk sebebi olarak ise oyunun konusu ve oyun oynayan kişinin tepkileri gösterilmektedir. Bir diğer sebep ise oyunların karmaşıklığıdır oyuncular oyunlarda çözemedikleri bölümleri farklı bir oyun videosu izleyerek çözmektedirler çünkü bu şekilde oyundan sıkılmaları azalmakta aynı zamanda zorlu bölümleri kolaylıkla geçmektedirler. Yani başarıya kolay ulaşma istekleri sebebiyle video oyunlarını izleme yoluna başvurmaktadırlar. Hiç şüphesiz oyunlar çocukların el becerilerinin gelişiminde ve hayal güçlerinin gelişmesinde etkili olmaktadır. Fakat yararlarının yanında zararları da unutulmamalıdır. Oyunlarda yeni akım olan video izleme ise çocuğun dış dünya ve ailesi ile olan bağının azalmasına sebep olmaktadır. Ebeveynler böyle durumlara sebebiyet vermemek için çocukları denetim altında tutmaları gerekmektedir. Video izlemek herhangi bir sorun teşkil etmeme ihtimali vardır fakat çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini engelleme ihtimaline karşı çeşitli denetim araçları ile kontrolü ellerinde tutmaları gerekmektedir.
YouTube hakkında açıklayıcı kılavuz hakkında daha detaylı bilgi almak için; Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Oyun videoları izlemek elbette kesinlikle zararlı değildir eğitici ve öğretici oyun videoları çocuğun eğlenceli zaman geçirmesini ve oyun hakkında genel bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Ancak yanıltıcı video başlıkları ve video kapak resimleri (clickbait) olabilmektedir. Çocuklar eğlenceli bir videoya girdiklerini düşünürlerken korkutucu bir videoyla ya da müstehcenlik içeren bir oyunla karşı karşıya kalabilmektedirler. Youtube kendi özelliği olarak sonrakini oynatmada mevcuttur. Çocuklar kendi yaşlarına uygun video izleseler bile bir sonraki videonun yaşlarına uygun olup olmayacağı belli olmamaktadır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Dahili hafızaya sahip ilk oyun konsolu yalnızca bir megabayt bellekle birlikte geliyordu.
Toast Alert...