SÖZDE OYUN AKIMLARINA KARŞI TUTUMUMUZ NASIL OLMALI

Tarih: 28 Ağustos 2019
Yazar: Yasin YOĞUN
Grafikler: Burak ÖZÇELİK
Okunma: 1137


Dijital oyunlar uzun zamandan beri insanların hayatında yer almaktadır. Dijital oyunların son zamanlarda popüler olduğu konuların başında ise çevrim içi oyunlar gelmektedir. Çevrim içi oyunlar eğlenceli ve eğitici olabileceği gibi bazı tehlikeleri de barındırabilmektedir. Yetişkinler bu tehlikeler karşı hazırlıklı olsalar da çocuklar bu durumlarda daha korunmasız olabilmektedir. Özellikle basında çıkan haberler ve çeşitli video izleme sitelerinde öne çıkan video haberleri gören çocukların merak duyguları iyice artmakta, tehlikelerden habersizce kendilerini bu tür oyunları oynarken bulmaktadır. Bu tür oyunlar çevrim içi oynanmasının yanında virüs halinde inebilmekte ve oyun oynanmak istenmediği takdirde de bildirim olarak çocuğun karşısına çıkabilmektedir.

Oyunda yapılması istenen görevler sırasıyla tamamlanarak ilerlenmekte sonlara doğru çocuğu zor durumda bırakacak görevler verildiği de görülmektedir. Basında yer alan uyarılar da bu oyunların çoğu zaman, çocukları zararlı faaliyetlerde bulunmaya teşvik ettiği iddia edilmektedir. Birçoğunun aldatmaca, sahte haber veya abartılı hikayeler olduğu görülse de ebeveyn olarak bu tür durumlarla karşılaşıldığın da sakin kalınmalı ve çocuğun kendini güvende hissetmesine yardımcı olacak davranışlar da bulunulması gerekmektedir. Ebeveyn olarak bu tür sözde oyun akımlarından haberdar olmuşsanız ve çocuğunuz henüz böyle bir oyunla karşılaşmamışsa oyunla ilgili bilgiler paylaşarak dikkatinin bu tür oyunlar üzerine çekilmemesi gerekmektedir. Çocuklar genelde meraklarına yenik düşmekte ve onunla paylaştığınız oyunla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmaya çalışmaktadır.

Tehlikeli bir oyunun varlığı ile ilgili arkadaşlarınız aracılığıyla yada basın üzerinden haberdar olmuşsanız, çocuğunuzun da bur tür sözde oyun akımlarıyla karşılaşacağını veya çocuğunuzun arkadaşları tarafından oyunla ilgili bilgi paylaşacaklarını düşünüyorsanız oyun ismi vermeyerek çevrim içi oyunlarda ya da farklı platformlarda tehlikeli yada kendini güvende hissetmeyeceği bir içerik ile karşılaştığında anne, babasından veya başka bir aile bireyinden yardım talep edebileceğini söylemek gerekmektedir. Üzücü ve endişe verici bir olayla karşılaşmamak için gerekli önlemler alındığına emin olunmalıdır.

Çocuklarınızın sürekli onları kontrol ettiğinizi fark etmelerini sağlamakta önemlidir. Ebeveyn kontrolleri ile ilgili detaylı bilgiye Güvenli Oyna sitesinden ulaşılabilmektedir. Oyun akımları ile ilgili bilgilerinizi güncel tutmak çocuğunuzun sözde oyun akımlarıyla alakalı riskleri düşük seviyede tutma konusunda fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra belirli zaman aralıklarında aile sohbetleri yaparak pozitif davranışları kutlanmalı ve dijital ortamda nasıl güvende kalabileceği ile ilgili bilgi paylaşımı da yapılmalıdır.

Çocuğunuz sözde oyun akımlarından birine kapılmışsa ve bunu sizinle paylaşmışsa, sakin kalmak ve endişelerini ciddiye almak gereklidir. Mevcut tehlikeyi size anlatarak doğru şeyi yaptıklarını ve güvence altında olduklarını anlamaları çocuklar için önemlidir. Herhangi bir tehlikenin olmadığını çocuğun anlaması sağlanmalı, onların gerçek olmadığı insanları korkutmak için yapılmış oyunlar olduğu anlatılmalıdır.

İnternet kullanıcıları için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının bulunduğu Güvenli Web internet sitesinden ve oyunlarla ilgili İnternet ve oyunlarla ilgili Güvenli Oyna internet sitesinden bilgi edinilebilmektedir.

Benzer olgularla karşılaşılması durumunda ilgili tarayıcının raporlama araçları kullanılarak yardım merkezlerine şikâyet edilebilmektedir. Ayrıca BTK’nın internet kullanıcılarının hizmetine sunduğu Bilgi İhbar Merkezi olan İhbarWeb adresine ihbarda bulunabilmektedir.

Paylaş