NFT GELECEĞİN OYUN TEKNOLOJİSİ

NFT teknolojisi İngilizcedeki popüler ismiyle, Non Fungible Token yani Türkçe karşılığı olarak Takas edilemez jeton anlamına gelmektedir.

Tarih: 29 Aralık 2021
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 1856

Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adı verilen dijital bir defterde depolanabilen veri birimidir. NFT'ler, artırılmış ve sanal gerçekliğin tüketiciler tarafından oyunun daha fazla içerisinde yer almasını sağlayacak anahtar olarak görülmektedir. NFT ile benzersiz veya sınırlı dijital varlıklar oluşturulabilmektedir. Bu varlıklar arasında, avatarlar, avatarlar için sanal giysiler veya sanal bir ev gibi çeşitli öğeler sayılabilir.

NFT oyunlarında yeni kripto paradigması uygulanmaktadır. Bu paradigmaya göre talebe göre oyuncunun elinde yer alan NFT öğelerine, eşyalarına para yatırmasına olanak tanımaktadır. Böylelikle oyuncunun elinde yer alan eşyaları gerçek para ile satabilmektedir. Oyuna fazla kişi katıldıkça oyuncunun elinde bulunan eşyalara öğelere talep artmaktadır. Taleplerin artması ile beraber öğe ve eşyaların fiyatları artmaktadır.

NFT dijital oyunlar, geleceğe yönelik değer kazanma ihtimali olan oyunlardır ancak her oyun platformunda olduğu gibi avantajları ve dezavantajları vardır.

NFT avantajlarına bakacak olursak;

  • Lisanslama için oldukça uygundur.
  • Basit bir şekilde kopyalanamaz veya çoğaltılamazlar.
  • Her biri blok zinciri teknolojisine dayanan merkezi olmayan bir sistem üzerinde tutulmaktadır.
  • Dijital sanat eserlerine varlıklardan para kazanma olanağı sunmaktadır.
  • Kazan-kazan sistemine uygun oyunlardır. Hem oyun yapıcı hem de oyunu oynayan kişilerin para kazanma ihtimalini artırmaktadır.

NFT dezavantajlarına bakacak olursak;

  • NFT oyun teknolojisi yeni olduğundan belirsizlik söz konusudur.
  • NFT oyun teknolojisinde oluşan varlıkların herhangi bir elle tutulur yanı olmadığından yatırımcılar gerçek bir yatırım olduğu düşüncesine inanmıyor.
  • NFT oyunlarında hala aşırı spekülasyonlar var. Oyuncuların ellerinde bulunan ve oyunda yer alan varlıkların değeri düşebiliyor.

Sonuç olarak 2021 yılı içerisinde birçok NFT oyun teknolojisi ile geliştirilmiş oyun var. 2022 yılında da geliştirilmeye devam edeceği öngörülmektedir. NFT oyun endüstrisi ise oyuncular için hem eğlenceli hem de kazançlı bir sistem olarak ortaya çıkmaktadır.

Paylaş