Her Ebeveynin Twitch Hakkında Bilmesi Gereken Açıklayıcı Kılavuz

Twitch çocuklar için güvenli mi? Popüler oyun ve canlı yayın platformu Twitch hakkında bilmesi gereken herşey bu kılavuzda yer almaktadır.

Tarih: 9 Temmuz 2019
Yazar: Yasin YOĞUN & Mustafa RENKÇİ
Grafikler: Burak ÖZÇELİK
Okunma: 4392

Günümüzde internet trendi, slime ya da unboxing videoları değildir. Canlı yayında insanların kendilerini ön plana çıkartarak yaptıkları yayınlardır. Bu trendin sebebine bakıldığında, çocuklarımızın Fornite oynayan Ninja’yı ,PUBG oynayan shroud’u Twitch üzerinden saplantı haline getirecek kadar izlediklerini fark edildiğinde daha iyi anlaşılmaktadır. Bu trendin oluşumunda söz sahibi ise günde 15 milyondan fazla ziyaretçiye ve 2 milyon civarında canlı yayına ev sahipliği yapan Twitch.tv olduğu görülmektedir.

Bunun nedenine bakacak olursak; konu hakkında meraklı olanlar için twitch canlı yayınları, başka hiçbir yerde elde edilemeyen bazı şeyler sunmaktadır. Bunlarında başında ise anlık eylem ve konuşma sayesinde ünlü yayıncılar ile etkileşime girme potansiyeli olduğu görülmektedir.

Twitch Nedir?

Twitch, özellikle oyuncular tarafından kullanılan canlı yayın yapılabilen bir video platformudur. Yayınları ücretsiz olarak izlenebilmektedir. Ücretsiz bir hesaba kaydolarak kişisel kanal oluşturulmakta, bu sayede ekstra avantajlar elde edilebilmektedir. Her ne kadar özellikle Fortnite ve Apex Legends gibi popüler oyunların yayınları yapılsa da, Sanat, Talk Show ve Podcast'ler ve Yiyecek & İçecek gibi oyun dışı kanallar takip de edilebilmektedir.

Twitch Çocuklar için Güvenli midir?

Tüm canlı yayın platformlarında olduğu gibi, Twitch çocuklar ve gençler için riskli olabilmektedir. Her ne kadar Twitch‘in müstehcen veya açık içerikler için moderatörleri ve katı kuralları olsa da, Grand Theft Auto V ve Crysis 3 gibi yetişkinler için uygun olabilen ve şiddet içeren oyunlar için filtreler ya da yaş sınırlandırması sunmamaktadır. Bazı yayıncılar ücretli abonelik aldırmak için uygunsuz kıyafet giyerek daha fazla para ve izleyici çekmeye çalışarak sınırları zorladığı da olmaktadır. Filtreler kısmından Eğitici ve Aile Dostu gibi kategoriler seçilerek zararlı olabilecek içeriğin bir kısmı engellenebilmektedir. - Unutulmamalıdır ki yayıncılar bu etiketleri kendi yayınlarına dilerse ekleyebilmektedir.

Twitch kullanmanın yaşı kaçtır?
Twitch, kullanıcıların platformlarını kullanmak için en az 13 yaşında olması istemektedir. Ancak CommonSenseMedia Twitch’i 15 yaşından büyüklere önermektedir. Bunun nedeni ise canlı yayının, açık sohbetin olmasının yanında yetişkin içeriğe kolaylıkla ulaşılma olarak gösterilmektedir.

Twitch’te Çocuğum Yabancılarla Chatleşebiliyor mudur?

Twitch, her bir yayın için eşzamanlı çalışan bir sohbet özelliğine sahiptir. Bazen sohbetler yayıncıların belirlediği yalnızca takipçilerine veya yalnızca abonelerine gibi bazı kullanıcılar ile sınırlandırılabilmektedir. Ancak katılamadığınızda bile, chat penceresi her zaman görülebilmektedir. Chat akışını takip ettiğinizde yeni kullananların (veya ebeveynlerin) anlaması zor gelebilmektedir, zira Twitch kullanıcılarının iletişim kurmak için kullandıkları kendi ifadeleri ve emojileri bulunmaktadır. Chat gizlenebilmekte ancak kapatılamamaktadır. İzleyiciler, doğrudan mesaj ile diğer izleyicilere de mesaj gönderebilmektedir, chat esnasında kişi kendisine mesaj gönderenleri sınırlandırabilmektedir.

Twitch’te Sadece Oyun Mu Var mıdır?

Twitch'in ana odağı oyun olsa da, platform neredeyse dünyadaki her konuyu içerecek şekilde kapsamını genişletmiştir. Oyun dışı kategorilerden bazılarına bakacak olursak Müzik ve Sahne Sanatları, Spor ve Fitness, ASMR ve Just Chatting, podcast, vlogging ve Soru&Cevap gibi bölümler de içermektedir. Bazı yayıncıların, farklı ilgi alanlarına yönelik birden fazla kanala sahip olduğu görülmektedir. Daha fazla kitleye ulaşabilmek amacıyla Snapchat, Instagram, YouTube ve Discord gibi çeşitli platformlar kullanılmaktadır.

Çocuğum Twitch’te Ne Tür İçeriklerle Karşılaşacaktır?

Çocuğunuzun Twitch'te tam olarak ne tür içerikler ile karşılaşacağı tam olarak belli olmamaktadır. Dance Dance Revolution ile dans eden bir kadın görebilmekte ya da başka birini kızarmış tavuk yerken görebilmektedir. Kesinlikle çok sayıda oyuncunun küfür ettiğini ve yetişkin oyunlar oynadığını göreceklerdir. Twitch, tehdit diline veya cinsel içerikli içeriğe izin vermiyorken, şiddet içeren oyunlara izin vermektedir. Bununla birlikte, nefret dolu konuşma, aşağılayıcı yorumlar ve siber zorbalık durumlarında da Twitch’in yayına müdahele ettiği görülmektedir. Bazı kanalların yayıncılar tarafından seçilmiş, kendi Chat’inde yazılan kural dışı yorumları silmek için moderatörleri de bulunmaktadır.

Twitch'teki Uygunsuz İçeriği Engellemenin Bir Yolu Var Mıdır?

Twitch, ebeveyn kontrolleri veya akışları engellemek için herhangi bir yöntem sunmamaktadır. Üyelik girişi yapmış kullanıcılar, ayrımcılığı, argoyu ve/veya nefret dilini engellemek için sohbet filtreleri kullanabilmektedir. Ancak bu filtre kusursuz olarak çalışmamaktadır.

Çocuğumun Twitch'e Ne Kadar Zaman Geçireceğini Sınırlayabilir Miyim?

Şu aşamada Twitch’te böyle bir özellik bulunmuyor.

Twitch Ücretli midir?

Twitch ücretsizdir (reklamlar da içermektedir), ancak bununla ilgili kesinlikle para harcanabilir noktaları yer almaktadır. Twitch’te para harcamanın Bitler, bağışlar ve abonelikler şeklinde bir kaç yolu mevcuttur. İşte hızlı bir rehber:

Bitler : Twitch'in, izleyicilerin yayıncıya destek vermek için kullanabileceği platform içi para birimidir. Ne kadar çok satın alırsanız tasarruf da o kadar artmaktadır. Yayıncılar Bit başına 0.01 $ kazanmaktadır.
Bağışlar : Bitler küçük bağışlar gibi çalışsa da, yayıncılar, Twitch sayfalarındaki butonlarla doğrudan bağış kabul edebilmektedir.
Abonelikler : 4,99 ABD Doları'ndan başlayan aylık ücret karşılığında izleyiciler, özel sohbetler ve kullanıcı rozetleri gibi özel ayrıcalıklara erişmek için favori yayıncılarına abone olabilmektedir.

Twitch’in YouTube’dan Farkı Nedir?

Her iki platform da, içerik kalitesi ve yaş-uyumluluğu açısından hemen hemen aynı olduğu için çok fazla ortak nokta mevcuttur. YouTube'da, kutudan çıkarma videoları ve makyaj eğiticileri de dahil olmak üzere daha geniş bir konu yelpazesi vardır ve Enes Batur gibi YouTube yayıncıları bu platformda izlenmektedir. Twitch ise, Ninja ve hayranları gibi rekabetçi oyunculara sahip; ayrıca izleyicilerin aynı kulübün bir parçası olduklarını hissetmelerine yardımcı olan sohbet ifadeleri (resimler ve emojiler) gibi daha fazla ilgi çekici özelliğe sahiptir. Twitch canlı yayınlar için daha popülerdir. YouTube ise çok çeşitli içeriğe sahip olması ve arama yeteneklerindeki başarısı yeni şeyler bulmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Twitch’in dikkat çeken farklarından biri ise, özellikle sohbet ile kendi içerisinde oluşan topluluğa sahip olmasıdır.

Twitch Prime Nedir?

Twitch Prime, Amazon Prime hesap sahiplerine özel premium bir fırsattır. Amazon Prime aboneleri, Amazon ve Twitch hesaplarını bağlayarak, ücretsiz oyunlar, özel oyun içi öğeler ve her ay Twitch içinde bir kanala ücretsiz abonelik dahil olmak üzere, reklamsız görüntüleme ve bonus içerik fırsatlarından yararlanabilmektedirler.

Çocuğum Twitch’te Yayıncı Olmak İsterse
Twitch'te izleyicilerin, mütevazı bir takipçi sayıları olsa bile (ya da hiç olmasa dahi) yayıncı olması oldukça yaygın bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak özellikle küçük çocuklar için yayın yapmak riskli olabilmektedir. Çocuğunuzun canlı yayın yapmak isteme konusundaki gerekçesi konuşulmalı ve ilgili riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Siz ve çocuğunuz canlı yayın yapmasını kabul ediyorsanız, çocuğunuzun tutkusunu paylaşması için güvenli ve ödüllendirici bir yol oluşturmak için birlikte bazı temel kurallar koymanızda fayda olacaktır.

Paylaş