DİJİTAL OYUNLARDA MESAJLAŞMA

Video oyunları yani dijital oyunlar oyuncuları daha sosyal hale getirebiliyor. Oyuncular artık dijital çevrimiçi oyunlarda diğer oyuncularla konuşabilmekte, yazışabilmekte ve daha sonra buluşmak üzere plan yapabilmektedir.

Tarih: 2 Eylül 2021
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 1337


Arkadaşlarla çevrimiçi oyunlar oynamak genellikle gençler için heyecan verici bir deneyim olarak görülmektedir. Oyun içi sohbetin eklenmesiyle çocuklar ve gençler ekip arkadaşlarıyla işbirliği yapabilir, birlikte stratejiler planlayabilir veya sadece gündelik olaylar hakkında sohbet edebilir hale gelmişlerdir.
Oyun içi sohbet genellikle metin veya ses tabanlı olmaktadır. Oyuncular oyun aracılığıyla mesaj yazabilir veya seslerini iletebilir ve oyundaki diğer kişiler bunu okumayı veya duymayı seçebilmektedir. Ayrıca çeşitli oyunlarda oyunun özelliklerine göre oyuncu herkes ile sohbet etmeyi seçebilmekte ya da özel olarak mesaj gönderilebilmektedir. Oyun içi sohbet video içermez. Mesajlaşma özelliği olan oyunlarda sohbet edilen kişilerin yüzleri görünmemektedir. Oyun içi sohbet, oyuncuların oyun deneyimini herkes için daha eğlenceli hale getirmek için bazı kısıtlamalarla birlikte istedikleri her şeyi söylemelerine olanak tanımaktadır.

Çoğu oyunda oyun içi metin sohbetinde yerleşik bir tür küfür ve argo filtresi bulunmaktadır. Böylece oyuncuların aşırı küfür etmeleri engellenmiş olmaktadır. Oyun içi metin sohbetinde ayrıca bir 'spam' sınırlayıcı olabilmektedir. Çok sık paylaşım yapan oyuncuların oyun içi sohbeti kullanmaları 20 ila 30 saniye arasında geçici olarak engellenebilmektedir. Aynı şekilde tekrar tekrar anlamsız sözler söyleyen oyuncular, genellikle geçici olmak koşuluyla bir spam bloğu almaktadırlar. Oyuncular, metin sohbeti engellendiğinde ya da kısıtlandığında oyunu oynamaya devam edebilmektedir.

Sesli sohbet daha az kısıtlıdır, insanlar mikrofonlarına hemen hemen her şeyi söyleyebilmektedirler. Ancak genellikle sesli mesaj gönderip alma seçme seçenekleri vardır. Bu sayede rahatsız edildiği takdirde engelleme yapabilme imkânı vardır. Yalnızca oyunda arkadaş olarak eklediğiniz kişilerden veya yalnızca o oyun için ekibinizdeki kişilerden veya oyundaki herkesten sesli mesaj göndermek ve almak istenebilmektedir. Bu ses ayarları kontrol edilebilir ve istendiği zaman değiştirilebilmektedir.

Çevrimiçi oyun oynamak için oyun içi sohbeti kullanmanıza gerek yoktur. Birçok popüler oyun, ekibinizle iletişim kurmak için yazmak veya konuşmak zorunda kalmamanız için ekibinizle basit semboller ve hazır yanıtlarla iletişim kurmanın yollarını içermektedir.

Çocuklar için oyun içi sohbeti daha güvenli hale getirmek için, Oyun içi sohbeti kullanan hiç kimse diğer oyunculara dokunamaz veya onları göremez, ancak oyundaki diğer birçok kişinin yabancı olabileceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak, çevrimiçi oyunları çocuklar için daha güvenli hale getirmenin birkaç yolu vardır. Bu güvenlik önlemlerinde aşağıdaki unsurlar göz önünde bulundurulabilir:

  • Çocuğunuzun oyun içi sohbeti yalnızca gerçek hayattaki arkadaşlarıyla veya tanıdığı kişilerle konuşmak için kullanması önerilebilir.
  • Çocuğunuzu kişisel bilgilerini ve bilgilerini gizlemeye teşvik edin ve kişisel bilgilerini sohbette asla paylaşmadığınızdan emin olun.
  • Çevrimiçi sohbette okudukları, duydukları veya deneyimledikleri herhangi bir şey hakkında endişeleri varsa, çocuğunuz aile bireyleriyle konuşmaya teşvik edilmeli ve karşılaştığı herhangi bir siber zorbalığı bildirmesine yardımcı olunmalıdır.
  • Diğer oyuncuları susturmak, engellemek veya şikâyet etmek için önleyici tedbirler bilinmelidir.
  • Farklı endişeler var ise oyun içi sohbeti kapatılmalıdır.
  • Oyuncular genellikle kendilerini ve başkalarını 'sessizleştirebilir'. Kendinizi sessize almak, kimsenin sizi duyamayacağı veya ne yazdığınızı göremediği anlamına gelir, ancak yine de diğer oyuncuları duyabilir ve yazdıklarını okuyabilirsiniz. Başka bir oyuncuyu susturmak, artık söylediklerini duymayacağınız veya görmeyeceğiniz, ancak oyundaki diğer oyuncularla sohbet edebileceğiniz anlamına gelir.
  • Oyuncular, belli bir oyuncunun kendilerine mesaj göndermesini ve bulundukları oyunlara katılmasını engellemek için başka bir oyuncuyu engelleyebilirler.
  • Oyuncular, uygunsuz veya sportmenlik dışı davranış nedeniyle başka bir oyuncuya karşı resmi bir rapor gönderebilir. Buna uygunsuz iletişim, hile veya oyunun hüküm ve koşullarını ihlal eden diğer eylemler dâhildir.
    Sonuç olarak çocuklar genellikle, şikayet etmeyi kötü bir şey yapmak olarak düşünmektedirler. Bu ikilemi anladığınızı gösteren bir konuşma başlatın ve başka bir oyuncuyu ne zaman rapor edeceklerini bilmelerini sağlayın.

Unutulmamalıdır ki kötü davranışları çevrimiçi olarak bildirmek, diğer tüm oyuncular için oyun deneyimini iyileştirir ve bir oyunda geçirdiğiniz zamanı daha keyifli hale getirebilir.

Paylaş