DİJİTAL OYUN MÜZELERİ

Tarih: 16 Mayıs 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 773

Dijital oyunların, sürekli gelişen teknoloji ile beraber sürekli gelişim sürecinde olan cihazlar sayesinde daha eğlenceli bir hale geldiği görülmektedir. Yeni ve modern cihazlar kişilere her ne kadar oyun içindeymiş gibi bir his verse de, insanların anılarında yer alan oyun cihazları oyuncularda hatıra olarak yer almaktadır. Özellikle çocukluk çağında ve arkadaşlarla oynanan atari türündeki oyun cihazlarının birçok oyuncuda unutulmaz anılar yaşattığı görülmektedir. Bu oyun cihazlarının birçoğu çeşitli sebepler ile atıl olarak çeşitli depo benzeri yerlerde durmakta ya da hurda olarak değerlendirilmektedir. Yok olan cihazları ise görme imkânı müzeler sayesinde mümkün olmaktadır. Müzeler sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital oyunlar ile duygusal bağı olan ve sahiplik olarak ulaşma imkânı zor olan kişiler için dijital oyunlar müzesi ön plana çıkmaktadır.

Bu müzelerden bahsedecek olursak;

Berlin Bilgisayar Oyunları Müzesi

1997 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulmuş bir müzedir. Müzenin orijinal ismi “ Computerspiele Museum “ dur. Müzenin amacı çeşitli oyun konsollarını toplamak onları koruma altına almak ve onları insanların görmesi için sergilemektir. Müzede 1972 yılında çıkan “Odyssey”, “Commondere” ve “Computer space” görmek mümkündür. Müzede 300 den fazla eser sergilenmekte olup müze ziyaretçileri bu konsollarda 35 oyunu deneyebilmektedirler.

Sovyet Atari Makinaları Müzesi

St. Petersburg’da yer alan Sovyet Atari Müzesi, 2007 yılında 2 kişi tarafından kurulmuş olup, ilk başlarda üniversite yurdunun bodrum katındaki sığınakta kendine yer bulmuştur. Müze kurucuları sergi parçalarını başlangıçta ülkenin çeşitli yerlerinde, terk edilmiş yerlerde bulmaya çalışmışlar ve satın almışlardır. Haziran 2015’ten bu yana, Moskova Sovyet Atari Makineleri Müzesi, Kuznetsky Most Caddesi’nde yer almaktadır. Müzenin koleksiyonunda yaklaşık 80 slot makinesi bulunmaktadır.

ABD Ulusal Video Oyunu Müzesi

2016 yılında açılan müze Teksas’ta bulunmaktadır. Müzede video oyunları tarihi hakkında ve video oyunları endüstrisi hakkında eserler yer almaktadır. Müzenin temel amaçlarından biri, ziyaretçilerin oyunları deneyimlemesini sağlamaktır. Bu nedenle oynanabilir oyunlar içeren ekranlar bulunmaktadır. Müzenin çevresinde, katılımcıların boş zamanlarında oturup oynayabilecekleri genellikle aylık olarak değişen çeşitli oyunlarla, oyun konsolları bulunmaktadır.

Ulusal Video Oyunları Müzesi

2018 yılında İngiltere Sheffield şehrinde açılan müzede Sega, Game boy’un da aralarında olduğu birçok oyun konsolu yer almaktadır.

Finlandiya Oyun Müzesi

Oyunlar ve deneyimler, Fin Oyun Müzesi'nin önemli parçaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziyaretçiler gerçek ortamlarında farklı zaman dilimlerindeki oyunları deneyebilmektedirler. Müzede 1970'lerin elektromekanik makinelerinden başlayarak jetonlu oyunları deneyebileceğiniz bir atari salonu bulunmaktadır.

Roma Video Oyunu Müzesi

İtalya Roma’da yer alan müze 2012 yılında halka açılmıştır. Müzede düzenli sergilere ek olarak, atari oyunları, konsol oyunları ve bir Oculus VR odası için farklı etkileşimli alanlar da bulunmaktadır.

Sonuç olarak dijital oyunlar müzeleri kişilerin geçmişte yaşanan oyun deneyimlerini yeninden yaşaması için önem arz etmektedir.

Paylaş