android ios

Blog Yazıları

OYNADIĞIM OYUNLAR ZARARLIMI? YARARLI MI?

Çağımızda, özellikle korona virüsünün yaygın bir şekilde hissedildiği günümüzde sokakların güvensiz olması ve virüsün hızlı bir şekilde yayılmaya başlaması sebebiyle insanlar evde kalmayı tercih etmektedir. İnsanlar doğaları gereği zamanı eğlenceli geçirecekleri bir uğraş aramakta ve eğlence aracı olarak ise tabletler, oyun konsolları, akıllı cep telefonları ve bilgisayarlar ön plana çıkmaktadır.

OYUN OYNAYAMAYAN ÇOCUKLAR KAVGACI OLUYOR

Çocuklar yapıları gereği oyun oynamayı sevmektedir. Oyun oynanmasına fırsat tanınmayan ve vücutlarındaki enerjileri atamayan çocuklar ise depresyon belirtileri dahi gösterebilmektedir. Çocuklar oyun oynarken çeşitli kuralları ve sabırlı olmayı da öğrenebilmekte, böylelikle toplum kurallarına daha hızlı adapte olabilmektedir. Oyunlardan geri kalan çocuklar ise paylaşmayı ve bekleme sabrını gösteremedikleri için yaşıtları tarafından uyumsuz olarak görülmekte ve farklı ortamlara girdiklerinde arkadaşları tarafından dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

DİJİTAL OYUNLARIN RİSKLERİ VE KİMLİK HIRSIZLIĞI

Tarihteki ilk dijital olarak kabul edilen tic-tac-toe isimli oyun 1952 yılında Alexander. S. Douglas tarafından Cambridge üniversitesinde yapıldı. Bu oyunu 1958 yılında Tennis For Two takip etti ve 1980’li yıllara gelindiğinde bilgisayarların evde kullanılmasıyla birlikte dijital oyunlar büyük bir hız kazandı. Ev tipi konsol oyunlar ise 1972 yılında Magnavox Odyssey ile ortaya çıkmış ve atari firması tarafından geliştirilmiştir. Bu oyun konsolu o tarihler için büyük sayılabilecek bir başarıya imza attı ve 330.000 satış rakamına ulaştı

DİJİTAL OYUNLARDA MARKA DEĞERİ

Dijital oyunların ortaya çıkış amacı her ne kadar eğlence olsa da, günümüz dünyasında eğlence, eğitim ve öğretimin yanı sıra iş dünyasında da kendine geniş bir yer bulmuş durumdadır. Çağımızda deneyim maliyeti yüksek olan hava yolları sektöründe uçak simülasyonlarında ve deneyim maliyeti yüksekliğinin yanında risklerinde fazla olması sebebiyle savunma sanayiinde gereksinimlere uygun simülasyon teknolojisi kullanılmaktadır.

YENİ AKIM OYUN İZLEME

Dünyada her gün yeni bir şeyler keşfedilmekte yeni şeyler öğrenilmektedir. Dijital oyunlarda gelişimin ve değişimin en fazla yaşandığı sektörlerden biri olarak yerini almaktadır. Dijital oyunlarda yer alan ilgi çekici görseller oyun severlerin olduğu kadar çocuklarında dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda ise birçok ebeveyn tarafından şaşırtıcı bulunan bu durum söz konusu, çünkü çocuklar oyun oynamak yerine oyun videosu izlemeyi tercih etmekteler.

ÇOCUKLARI BEKLEYEN GİZLİ TEHLİKENİN FARKINDA MIYIZ?

Hepimiz biliyoruz ki artık ekransız bir hayat düşünülemez. Hayatımızın her alanında olan ekranlar; çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla her birimiz için sunduğu fırsatlar ve yararlandığımız alanlar doğrultusunda bizler için farklı anlamlar taşımakta. Peki, sunduğu fırsatların yanı sıra ekranlarda çocuklarımızı bekleyen gizli tehlikelerin farkında mıyız?

UZUN SÜRE OYNANAN VİDEO OYUNLARI BEYNİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Video oyunları, piyasaya sürüldüğü andan itibaren hayatımızda popüler bir eğlence biçimi olarak yer edinmiştir. Hatta kimi insanlar video oyunları oynayarak neredeyse günün büyük kısmını geçirebilmektedir. Yaygın kullanımı nedeniyle, bilim adamları video oyunlarının insanların beynini ve davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmışlardır. Video oyunlarının insan beynine ve dolaylı yoldan insan psikolojisine nasıl etki ettiğini bilmek önemlidir.

lightbulb_outline Mario'nun şapkasının ve bıyığının olmasının tek sebebinin, oyun yapımcısının bu kadar az piksel ile ağız veya saç animasyonu yapılamayacağını düşünmesi olduğunu biliyor muydunuz?
Toast Alert...